Víte, jak se slaví Velikonoce v Ugandě?

V Ugandě, jako v téměř všude v sub-Saharské Africe, se na podobně významné svátky konají velké oslavy a navštěvují se členové rodin v očekávání velké hostiny. Ugandské Velikonoce mají však do těch našich dost daleko. Lidé chodí na bohoslužbu v krásném, svátečním oděvu a trénují, jak nejlépe zazpívat Aleluja. To co spatříte zde v Ugandě, není ale ani trochu podobné tomu, na co jste z domova zvyklí.

Pojďme si představit celý Svatý týden

Ze začátku se, podobně jako všude, postí. Již zmíněný Svatý týden pak začíná Palmovou nedělí. Lidé z venkovských částí přináší do kostela vlastní utržené palmy, ti z větších měst je přímo nakupují. Bohoslužba na Palmovou neděli začíná zpěvem, doprovázeným mihotáním palmiček ve vzduchu. Toto mávání má evokovat Ježíšův příjezd do Jeruzaléma.

Velký pátek je připomínkou Ježíšovi smrti a lidé se na něj postí. Na Bílou sobotu a Velikonoční neděli je zas kladen důraz na význam Zmrtvýchvstání a konají se tak představení a koncerty na Ježíšovu oslavu.

Tradiční oděvy 

Ženy nosí oděv zvaný Gomesi. Tedy velké barevné korále, krásné kabelky a boty, které místní dámy přetvoří v hotové princezny. Muži zase Kanzu; dlouhé bílé šaty a černé sako. Ulice pukají parádou, lidé se vyparádí do svého nejlepšího oblečení a ochutnávají místní pochutiny jako millet a sorghum a především „matoke”, směsici banánů připravovanou snad v každém stánku.

Matoke se připravuje z ugandských banánů (zelených a kratších než bývá průměr), které se pomalu oloupou, poté se zabalí do banánových listů a několik hodin se vaří napařovánín na tradičních kamínkách s dřevěným uhlím. Jakmile jsou banány uvařené, dostanou žlutou barvu a změknou do konzistence brambor. Poté se rozmačkají na banánovou kaši a ještě se několik hodin opět napařují (klidně celou noc). 

Virunga Velikonoce Uganda oslavy

Ugandská oslava v tradičních oděvech, Foto sarahemcc, Flicker. 

Další populární velikonoční zábava

Velikonoční nákupy nebo velikonoční safari v ugandských přírodních rezervacích jsou o Velikonocích velmi populární. Sice tam nezahlédnete velikonočního zajíčka, ale můžete ve svahilštině nebo kmenovém ugandském jazyce pozdravit pár slonů a hrochů či si zazpívat Aleluja s místními. Nebo si jej zapnout na rádiu. Stanice se nemohou velikonočních koled nabažit a pouštějí je v průběhu Svatého týdne namísto Katty Perry. A vyvrcholením velikonoční zábavy jsou pestrobarevné tradiční hudební a taneční show, které Uganďané prostě milují. Při těch tanečníci odění do různých tradičních kostýmů výskají a neúnavně kroutí svými zadními partiemi. 

Tak co myslíte? Podívali byste se rádi do barevného průvodu a mávali v něm palmovými listy, nebo dáváte přednost tichým pozastavením v pražských kostelech? Dejte nám vědět do komentářů.

Přejeme krásné Velikonoce!

Virunga oslavy Velikonoce Uganda

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení