Víte, jak se slaví Velikonoce v Ugandě?

V Ugandě, jako v téměř všude v sub-Saharské Africe, se na podobně významné svátky konají velké oslavy a navštěvují se členové rodin v očekávání velké hostiny. Ugandské Velikonoce mají však do těch našich dost daleko. Lidé chodí na bohoslužbu v krásném, svátečním oděvu a trénují, jak nejlépe zazpívat Aleluja. To co spatříte zde v Ugandě, není ale ani trochu podobné tomu, na co jste z domova zvyklí.

Pojďme si představit celý Svatý týden

Ze začátku se, podobně jako všude, postí. Již zmíněný Svatý týden pak začíná Palmovou nedělí. Lidé z venkovských částí přináší do kostela vlastní utržené palmy, ti z větších měst je přímo nakupují. Bohoslužba na Palmovou neděli začíná zpěvem, doprovázeným mihotáním palmiček ve vzduchu. Toto mávání má evokovat Ježíšův příjezd do Jeruzaléma.

Velký pátek je připomínkou Ježíšovi smrti a lidé se na něj postí. Na Bílou sobotu a Velikonoční neděli je zas kladen důraz na význam Zmrtvýchvstání a konají se tak představení a koncerty na Ježíšovu oslavu.

Tradiční oděvy 

Ženy nosí oděv zvaný Gomesi. Tedy velké barevné korále, krásné kabelky a boty, které místní dámy přetvoří v hotové princezny. Muži zase Kanzu; dlouhé bílé šaty a černé sako. Ulice pukají parádou, lidé se vyparádí do svého nejlepšího oblečení a ochutnávají místní pochutiny jako millet a sorghum a především „matoke”, směsici banánů připravovanou snad v každém stánku.

Matoke se připravuje z ugandských banánů (zelených a kratších než bývá průměr), které se pomalu oloupou, poté se zabalí do banánových listů a několik hodin se vaří napařovánín na tradičních kamínkách s dřevěným uhlím. Jakmile jsou banány uvařené, dostanou žlutou barvu a změknou do konzistence brambor. Poté se rozmačkají na banánovou kaši a ještě se několik hodin opět napařují (klidně celou noc). 

Virunga Velikonoce Uganda oslavy

Ugandská oslava v tradičních oděvech, Foto sarahemcc, Flicker. 

Další populární velikonoční zábava

Velikonoční nákupy nebo velikonoční safari v ugandských přírodních rezervacích jsou o Velikonocích velmi populární. Sice tam nezahlédnete velikonočního zajíčka, ale můžete ve svahilštině nebo kmenovém ugandském jazyce pozdravit pár slonů a hrochů či si zazpívat Aleluja s místními. Nebo si jej zapnout na rádiu. Stanice se nemohou velikonočních koled nabažit a pouštějí je v průběhu Svatého týdne namísto Katty Perry. A vyvrcholením velikonoční zábavy jsou pestrobarevné tradiční hudební a taneční show, které Uganďané prostě milují. Při těch tanečníci odění do různých tradičních kostýmů výskají a neúnavně kroutí svými zadními partiemi. 

Tak co myslíte? Podívali byste se rádi do barevného průvodu a mávali v něm palmovými listy, nebo dáváte přednost tichým pozastavením v pražských kostelech? Dejte nám vědět do komentářů.

Přejeme krásné Velikonoce!

Virunga oslavy Velikonoce Uganda