Baobab. Superpotravina budoucnosti.

Baobaby si většina z nás asi pamatuje z Malého prince jako zlé stromy, které mu chtěly svými kořeny zničit planetu. Na rozdíl od těch z knihy ale nic neničí, naopak mají velmi široké spektrum využití.

Co jsou baobaby?

Baobaby jsou impozantní opadavé stromy, které jsou doma v suchých oblastech. Nejvíce byste jich našli na Madagaskaru, v afrických státech Namibie, Botswana, Zimbabwe, Mozambik či Tanzanie a také v severozápadní AustráliiZajímavostí je, že některé africké stromy baobabu jsou prý staré 1 000 - 2 000 letPlodem stromu jsou vejčité či protáhlé bobule plné bílé moučnaté dužiny a tvrdých semínek.

 

Jak použít baobabový prášek?

Mezi domorodci jsou stromy baobabu velmi oblíbené. Postupně se naučili je zpracovávat od kořenů až po listy.  V našich podmínkách se nejčastěji setkáte s baobabovým olejem, který se využívá v kosmetice a s plodem babobabu. Ten můžete koupit vcelku sušený a nebo jako mletou dužinu ve formě jemného baobového prášku.

Prášek z dužiny baobabu můžete přimíchat do vody, kávy, čaje, smoothie či do jogurtu. Použít ho také můžete k dochucení tvarohu či proteinových drinků. Dobře bude chutnat i jako přísada ve vašem oblíbeném koláči

Plod vcelku je již předem usušený, takže není nutné jen spotřebovat hned, ale přesto je potřeba dbát na to, aby byl v dobré kondici. Je dobré jej udržovat v suchu a temnu při pokojové teplotě a spotřebovat během pár týdnů. Mlsat jej můžete samotný jako zdravou svačinku a nebo ho zkuste povařit v mléce a vyrobit si tak chutný a zdravý mléčný koktejl.

 

Proč je baobab tak super?

Dužina obsahuje velké množství vitamínu C (údajně více než pomeranč) a taky vitamíny B1 a B6. Dužina je také zdrojem minerálů. Nejvíce jsou zde zastoupeny vápník, hořčík, zinek a draslík. Prospěšnými látkami jsou i aminokyseliny, polysacharidy a vláknina, která zlepšuje trávení. Polyfenolům obsaženým v plodu se přisuzují zásluhy za prevenci rakovinotvorného bujení. Nesmírně důležitou látkou v plodech baobabu je také železo, které je nezbytné pro správnou krvetvorbu.

Baobab je často nazýván superpotravinou, a to zejména z důvodu velmi pozitivního vlivu na imunitu a celkovou revitalizaci organismu. Prášek z baobabu díky množství vlákniny a minerálů zlepšuje trávení a tím je často vyhledávaným doplňkem při dietním stravování. Díky nízkému množství kalorií v doporučeném denním množství (1 - 2 lžičky) vám zaručeně nenaruší stravovací plán, ale naopak vám dodá živiny a prospěšné látky, které již nemusíte dodávat tělu pomocí chemických suplementů.

Pozor by si na baobab měli dávat těhotné ženy, u kterých je příjem vitamínů a minerálů trošku jiný než u běžné populace a malé děti do 6 let, pro něž by mohla být dávka vitamínu C příliš vysoká.

A co vy? Vyzkoušíte ovoce z jednoho z nejpozoruhodnějších stromů na planetě? Ochutnejte sušený baobab či baobab v prášku a dejte nám vědět, jak vám chutnal.

Virunga Baobab plod