Baobab. Superpotravina budoucnosti.

Baobaby si většina z nás asi pamatuje z Malého prince jako zlé stromy, které mu chtěly svými kořeny zničit planetu. Na rozdíl od těch z knihy ale nic neničí, naopak mají velmi široké spektrum využití.

Co jsou baobaby?

Baobaby jsou impozantní opadavé stromy, které jsou doma v suchých oblastech. Nejvíce byste jich našli na Madagaskaru, v afrických státech Namibie, Botswana, Zimbabwe, Mozambik či Tanzanie a také v severozápadní AustráliiZajímavostí je, že některé africké stromy baobabu jsou prý staré 1 000 - 2 000 letPlodem stromu jsou vejčité či protáhlé bobule plné bílé moučnaté dužiny a tvrdých semínek.

 

Jak použít baobabový prášek?

Mezi domorodci jsou stromy baobabu velmi oblíbené. Postupně se naučili je zpracovávat od kořenů až po listy.  V našich podmínkách se nejčastěji setkáte s baobabovým olejem, který se využívá v kosmetice a s plodem babobabu. Ten můžete koupit vcelku sušený a nebo jako mletou dužinu ve formě jemného baobového prášku.

Prášek z dužiny baobabu můžete přimíchat do vody, kávy, čaje, smoothie či do jogurtu. Použít ho také můžete k dochucení tvarohu či proteinových drinků. Dobře bude chutnat i jako přísada ve vašem oblíbeném koláči

Plod vcelku je již předem usušený, takže není nutné jen spotřebovat hned, ale přesto je potřeba dbát na to, aby byl v dobré kondici. Je dobré jej udržovat v suchu a temnu při pokojové teplotě a spotřebovat během pár týdnů. Mlsat jej můžete samotný jako zdravou svačinku a nebo ho zkuste povařit v mléce a vyrobit si tak chutný a zdravý mléčný koktejl.

 

Proč je baobab tak super?

Dužina obsahuje velké množství vitamínu C (údajně více než pomeranč) a taky vitamíny B1 a B6. Dužina je také zdrojem minerálů. Nejvíce jsou zde zastoupeny vápník, hořčík, zinek a draslík. Prospěšnými látkami jsou i aminokyseliny, polysacharidy a vláknina, která zlepšuje trávení. Polyfenolům obsaženým v plodu se přisuzují zásluhy za prevenci rakovinotvorného bujení. Nesmírně důležitou látkou v plodech baobabu je také železo, které je nezbytné pro správnou krvetvorbu.

Baobab je často nazýván superpotravinou, a to zejména z důvodu velmi pozitivního vlivu na imunitu a celkovou revitalizaci organismu. Prášek z baobabu díky množství vlákniny a minerálů zlepšuje trávení a tím je často vyhledávaným doplňkem při dietním stravování. Díky nízkému množství kalorií v doporučeném denním množství (1 - 2 lžičky) vám zaručeně nenaruší stravovací plán, ale naopak vám dodá živiny a prospěšné látky, které již nemusíte dodávat tělu pomocí chemických suplementů.

Pozor by si na baobab měli dávat těhotné ženy, u kterých je příjem vitamínů a minerálů trošku jiný než u běžné populace a malé děti do 6 let, pro něž by mohla být dávka vitamínu C příliš vysoká.

A co vy? Vyzkoušíte ovoce z jednoho z nejpozoruhodnějších stromů na planetě? Ochutnejte sušený baobab či baobab v prášku a dejte nám vědět, jak vám chutnal.

Virunga Baobab plod

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení