Novinka: Ovoce z Kolumbie


Máme pro vás skvělou novinku! Nově si u nás budete moci zakoupit nejchutnější a nejcennější ovocné poklady z daleké Kolumbie. 

Naší filozofií je stejně jako v Ugandě "Podpora drobných farmářů" a "Spravedlivé ceny". Jsme hrdí na to, že můžeme spolupracovat s farmáři z oblasti Antioquia v Kolumbii, kteří cítí stejně jako my vášeň pro krajinu a poctivou práci


colombia-4926392_1920


O oblasti Antioquia

Oblast Antioquia se nachází na severovýchodě Kolumbie. Z nádhery, kterou tato oblast oplývá vás mohou rozbolet oči. Jen málokterá země světa totiž nabízí na svém území kombinaci tolika ekosystémů. Nachází se zde bujný a nepropustný tropický deštný prales, nádherné štíty, vrcholy a průsmyky rozeklaných vysokohorských And i příjemné oceánské pobřeží. Příroda se zde opravdu vyřádila a i proto se zde exotickému ovoci tolik daří.


Ovoce, které si u nás budete moci zakoupit

Papaya - místní typ Kolumbijští farmáři nazývají "Tainung".

Mangosteen - exotické ovoce, vysoce ceněné pro své protirakovinné vlastnosti, se šťavnatou jemnou texturou a lehce sladkou a kyselou chutí. Často je označován jako ovoce králů a jako jedno z nejchutnějších na světě. Stačí otevřít rukama a jíst dužinu. Také je konzumováno v lahodných džusech. Šlupka jedlá není. 

Lulo - dužina je podobná rajčeti, ale je konzistentnější a žluté barvy. Má nakyslou chuť. Šťáva z něj smíchaná s vodou je šumivá a velmi oblíbená. Před konzumací je doporučeno šlupku odřezat - nekonzumuje se.

Žlutý dragon fruit - stejně jako u červených variant se jedná o plod kaktusu. Nejlépe chutná vychlazené a konzumuje se samostatně nebo v dezertech či džusech. Kůra není jedlá.


mango_draci ovoce


Kaktusový fík - plody mají hruškovitý tvar a rostou na vrcholcích článků kaktusu. Dužina i chutí připomíná sladké hrušky. Šlupka se nekonzumuje. Konzumuje se čerstvý nebo se využívá při přípravě salátů. Je to běžné ovoce zejména ve střední a na severu Jižní Ameriky a vyskytuje se i ve středomoří, například v Řecku.

Granadilla - Granadilla patří do rodiny Maracuya a Gulupa. Obsahuje želatinovou dužinu s černými jedlými semeny. Chuť je vysoce aromatická, sladko kyselá s vysokým obsahem vitamínů A,C,K, fosforu, železa a vápníku. Ne nadarmo se jí přezdívá "ovoce vášně". Konzumuje se čerstvá a nejlépe je vyjíst dužinu lžičkou. Šlupka není jedlá. 

Lze ji využít i v salátech, koktejlech, ale i jako polevu na koláčích.

Curuba - neboli banánový Passion fruit. Má protáhlý tvar a tenkou slupku, pod kterou se po celé jeho délce nalézá rosolovitá dužina. Jeho chuť je jemně nakyslá. Obsahuje vitamíny A,C, B1, B2, niacin a riboflavin.


Curuba_300


Soursop (Annona muricata) -  aka Láhevník se pěstuje kvůli chutným a výživným plodům označovaným jako Guanabana. Ovoce se obvykle konzumuje syrové, buď samotné nebo v ovocných salátech. Může se použít i jako surovina pro výrobu různých sladkých pokrmů: zmrzliny, marmelády, sladkého pečiva, nebo ovocných šťáv a koktejlů. Patří ale mezi hodně citlivé plody, které není možné příliš dlouho uchovávat. Citlivé jsou zejména na otlak.