8 důvodů, proč do jídelníčku zařadit kurkumu

Kurkuma je opravdový poklad, který by i ve vaší kuchyni měl mít čestné místo. Kromě omamné vůně a krásné barvy přináší mnoho benefitů, kvůli kterým je v některých zemích ceněná jako přírodní zlato. Zázračné účinky kurkumy objevila již před stovkami let čínská a ajurvédská medicína a dodnes se s kurkumou v tradičním léčitelství setkáte.

V České republice se běžně používá sušená kurkuma jako součást kari koření, ale u nás na webu Virunga či na afrických trzích pořídíte čerstvou kurkumu dovezenou z africké Ugandy!

1513

Proč byste měli kurkumu zařadit na váš jídelníček?

Podporuje kognitivní funkce mozku

Pokrmy s kurkumou nejsou potravou jen pro váš žaludek, ale pomáhají vyživit také váš mozek. Výzkumy ukazují, že látka kurkumin obsažená v kurkumě příznivě ovlivňuje kognitivní mozkové funkce. Je to silný antioxidant, který chrání před volnými radikály a navíc podporuje růst mozkových buněk a prokazatelně umí oddálit i příznaky Alzheimerovy choroby, která trápí zejména starší lidi.

Bojuje proti zánětům

Kurkumin se hojně používá v k potlačení a léčbě zánětů napříč celým tělem. Podle některých studií je kurkumin v léčbě stejně účinný jako nesteroidní protizánětlivá léčiva (voltaren, ibuprofen či nurofen). Experimentálně se přípravky s obsahem kurkuminu používají pro léčbu Bechtěrevovy nemoci, lupénky, zánětů střev nebo osteoartrózy. Pokud vás některý z těchto neduhů trápí, stojí užívání přírodní kurkumy alespoň za vyzkoušení.

Podporuje srdeční činnost

Kurkuma je dobrá pro srdce. Díky pravidelné konzumaci pokrmů a nápojů z oddenku kurkumy lze snížit riziko infarktu či mozkové mrtvice. Kurkumin totiž posiluje srdce, chrání před arytmií či diabetickou kardiomyopatií a zabraňuje vzniku krevních sraženin. Kromě toho udržuje ve formě i žíly a cévy a brání usazování škodlivého cholesterolu. Užívání kurkumy by se ale měli vyhnout lidé, kteří užívají léky na ředění krve. U nich by kurkuma mohla způsobit nadměrnou krvácivost.

Rozzáří a rozjasní pleť

Chcete vypadat mladě a svěže? Pak sáhněte po kurkumě! Díky protizánětlivým účinkům pomáhá kurkuma vyřešit problémy s akné a drobnými nedokonalostmi. Možná poněkud překvapivě ale nedoporučujeme používat kurkumu ve formě pleťových masek, i přesto, že indické ženy, to tak běžně dělají. Kurkuma totiž velmi barví a  po použití ozdravné masky byste vypadali spíše jako pomeranč.

Pro krásnou pleť doporučujeme používat kurkumu pouze vnitřně. Přidejte si pokrmy obohacené kurkumou do jídelníčku a čas od času si připravte kurkumové latté a sledujte jak vaše pleť začne zářit.

Uzdraví svaly a klouby

Jak již bylo zmíněno výše, kurkuma si hravě dovede poradit se záněty v celém těle. To platí i o svalech a kloubech. Díky účinným látkám mohou svaly rychleji regenerovat a vy se tak lépe dostanete do formy. Kurkumu mohou užívat jak aktivní sportovci, tak osoby, které mají problémy s pohybovým ústrojím  dlouhodobějšího charakteru.

virunga_kurkuma

Podporuje detoxikaci

Všechno se vším souvisí, a tak kurkuma, které umí pročistit cévy, umí pročistit také lidská střeva. Kurkuma podporuje přirozenou mikroflóru a zabraňuje zánětlivým procesům.

Kromě toho toto zázračné koření umí pořádně pročistit i játra, která čistí krev a jsou pro zdravý a kvalitní život nenahraditelná.

Podporuje dobrou náladu

Zejména v sychravých podzimních a zimních dnech oceníte další z zdraví prospěšných benefitů kurkumy. Kurkumin působí jako přírodní antidepresivum a pomáhá zlepšovat náladu. Připravte si horké kurkumové latté a nebo z oddenku připravte čaj s mátou a medem. Nálada se vám zlepší během pár minut!

Napomáhá hubnutí

Díky intenzivnímu prokrvení celého těla a pročištění střev můžete při pravidelném užívání kurkumy zjistit, že se vám poněkud zvětšilo oblečení. Ano, kurkuma podporuje hubnutí. Samozřejmě, že se i vy budete muset trošku snažit a zařadit do svých aktivit i pravidelný pohyb a vyváženou stravu, ale kurkumin může vaše snažení podpořit a úbytek váhy bude o něco znatelnější.